Pełne romantycznego klimatu i wdzięku aranżacje shabby chic od wielu sezonów nie wychodzą z mody. To nastrojowa alternatywa dla miłośników białych wnętrz, których jednak nie pociąga chłód i nowoczesność minimalistycznego stylu. Co charakteryzuje styl shabby chic? Jakie kolory, meble i dodatki wybrać, by stworzyć piękne aranżacje shabby chic?

Shabby chic” możemy przetłumaczyć jako „zniszczony szyk”. Określenie to jest oczywiście umowne, gdyż wszystko to, co ma wyglądać na sfatygowane, jest celowo postarzane i stylizowane. Takie aranżacje wnętrz przeznaczone są dla romantyków, którzy nie mają oporu przed podkreślaniem swojego sentymentalnego usposobienia.

Kolory we wnętrzach shabby chic

Wnętrza shabby chic nawiązują do stylu wiejskiego, sielskiego, choć nie brakuje tu eleganckich akcentów francuskich. Głównym kolorem aranżacji jest biel, która występuje nie tylko na ścianach, ale również na podłodze, meblach i dodatkach, które są bardzo ważnym elementem całości.

Pomalowane białą farbą ściany wypełniają wnętrze światłem i nadają mu lekkości. Efekt pogłębia drewniana podłoga w odcieniach bieli, szarości czy w naturalnym kolorze drewna. Deski są celowo postarzane – posiadają liczne sęki, widoczne ślady przyrdzenne oraz naturalne pęknięcia drewna.

Białe meble są stylizowane na wiekowe. Tu również wykorzystuje się głównie postarzane drewno z efektownymi przetarciami. Białe są również dodatki i dekoracje, choć biel jest tu łączona także z innymi kolorami. Błękity, zielenie, szarości i pudrowy róż są rozmyte i subtelne, gdzieniegdzie znaleźć można również kontrastujące z resztą elementy w kolorze czarnym.

Meble i dodatki w stylu shabby chic

Wspomniana biel to doskonałe tło dla dekoracji, które są bardzo ważne dla podkreślenia stylu shabby chic. Wiklinowe koszyczki i kuferki, drewniane tace i osłonki na kwiaty, wiszące aniołki, serduszka i tabliczki z motywującymi lub romantycznymi wyznaniami – te wszystkie dodatki są obowiązkowe we wnętrzach w tym stylu.

Kredensy, komody czy szafy znalezione na pchlich targach są pomalowane na biało i celowo postarzane. Uzupełniają je drewniane stoły i taborety, skrzynie i kufry, również naznaczone upływającym czasem. Przykryte koronkowymi serwetkami, udekorowane stylizowanymi świecznikami wprowadzają do wnętrza oczekiwany efekt.

Oczywiście nie całe wyposażenie musimy wyszukać na targach staroci czy strychu babci – producenci oferują całe kolekcje mebli w stylu shabby chic, odpowiadając na zapotrzebowanie sentymentalnych klientów.

Shabby chic – zrób to sam

Specjalną techniką malarską możemy sami stworzyć meble w stylu shabby chic. Potrzebne nam będą dwie farby: biała i ciemniejsza, np. beż czy szarość. Pierwszą warstwę nakładamy w ciemniejszym kolorze, a po jej wyschnięciu przecieramy niektóre miejsca świecą – wosk sprawi, że efekt będzie bardziej naturalny.

Cały mebel maluje ponownie, tym razem na biało. Po wyschnięciu farby delikatnie szlifujemy powierzchnię papierem ściernym bądź gąbką ścierną, szczególnie w miejscach pokrytych wcześniej woskiem. Dzięki temu uzyskamy oczekiwany efekt starego mebla, idealnego do aranżacji w stylu shabby chic.