Pryszcz najczęściej znika z twarzy dopiero po kilku dniach. Przez ten czas staramy się go ukryć, stosując różne sposoby. Jeśli pojawiające się krostki nie wymagają specjalistycznego leczenia, jest wiele metod na unieszkodliwienie pryszcza na twarzy. Okazuje się, że domowe sposoby na pryszcze są równie skuteczne, co te apteczne. Warto zatem poznać, jakie specyfiki uratują nas, kiedy w najmniej oczekiwanej sytuacji na twarzy pojawi się niechciany pryszcz.
Domowe sposoby na pryszcze
Domowe sposoby na pryszcze same w sobie stanowią doskonałą metodą, aby w domowym zaciszu rozprawić się krostami. Do zalet domowych metod walki z pryszczami należą:
- stosowanie przede wszystkim naturalnych składników
- szybkie łagodzenie pojawiających się wyprysków
- przyspieszenie regeneracji skóry
- ochrona przed działaniem szkodliwych czynników
Stosując domowe sposoby na pryszcze bez wątpienia należy uzbroić się w cierpliwość oraz regularnie wykonywać wszelkie zabiegi. Tylko wtedy można spodziewać się pożądanych efektów.
10 najskuteczniejszych domowych metod na pryszcze
1. Stosuj suplementy
Wiele osób opisuje walkę z trądzikiem i pryszczami jako wielki triumf po zakończonej kuracji, ale jeszcze większe rozczarowanie po kilku miesiącach. Walka ta jest niczym wznoszenie się na falach, ale wcale tak być nie musi. Możesz uzyskać trwałe efekty, jeśli zadziałasz na pryszcze także od wewnątrz. Tutaj nieocenione okazują się suplementy diety – szczególnym jest preparat NONACNE. Jeśli zastanawiasz się, jak pozbyć się trądziku, to znalazłeś odpowiedź, bowiem produkt ten wspomaga skórę dotknięta każdym rodzajem trądziku. Doskonale sprawdza się także w walce z różnymi wypryskami. Wykazuje bardzo szerokie działanie przeciwzapalne i antybakteryjne, przez co trafia w źródło problemu. Ponadto suplement ten ułatwia pozbycie się zaskórników, grudek, krostek i zaczerwienień na twarzy.
Co kryje w sobie ten nowatorski produkt:
- Czerwona koniczyna– ogranicza nadmierne wydzielanie łoju, który jest podstawową przyczyną pojawiających się wyprysków skórnych
- Sarsaparilla – to niezwykłe zioło wykazujące działanie przeciwgrzybicze i antybakteryjne, ponadto redukuje stany zapalne i wspomaga gojenie się skóry
- Wyciąg z pestek winogron – zawiera składnik (oligomeryczne proantocyjanidy), który działa przeciwzapalnie, zmiękczająco i łagodząco
- Liść pokrzywy – wykazuje działanie przeciwłojotokowe i przeciwzapalne
- Witamina C, A, E, B5 i B6 – idealna kombinacja do usuwania wyprysków
- Cynk – pełni ważną rolę w utrzymaniu zdrowej skóry
2. Maseczka z aspiryny
Maseczka przygotowana z aspiryny należy do najbardziej skutecznych domowych metod na pozbycie się pryszczy. Aspiryna, którą pewnie znajdziesz w każdym domu, to potoczna nazwa kwasu aetylosalicylowego, który polecany jest w walce z krostami na twarzy. Posiada właściwości antytrądzikowe, złuszcza martwy naskórek oraz wykazuje działanie antybakteryjne i przeciwzapalne.
Jak przygotować taką maseczkę? 3 tabletki aspiryny zalej niewielką ilością wody. Po rozgnieceniu powinna powstać papka, którą dokładnie wymieszaj z łyżką jogurtu naturalnego. Nałóż maseczkę na skórę, następnie po 15 min. zmyj letnią wodą. Pamiętaj, że maseczkę należy stosować regularnie, aby trądzik i pryszcze nie powróciły.
3. Pasta do zębów
Pasta do zębów na krosty może Ci się wydać nieco kontrowersyjną metodą, ale każdy kto choć raz jej spróbował, powraca do niej. Wykazuje ona bowiem działanie antybakteryjne, przeciwgrzybicze oraz łagodzi stany zapalne. W składzie niektórych produktów znajduje się triklosan, który działa zabójczo na grzyby Candida, bakterie Gram-dodatni oraz Gram-ujemne.
W przypadku nasilonego trądziku można zastosować pastę do zębów jako maseczkę, choć sprawdza się ona także doskonale przy miejscowym zaaplikowaniu. Możesz szybko ją przygotować mieszając pół łyżeczki pasty z 1 łyżką soku z cytryny i rozgniecioną tabletką aspiryny. Tak przygotowaną mieszankę należy nałożyć na twarz i pozostawić do 10 min. Następnie dokładnie spłukaj twarz letnią wodą. Aby osiągnąć trwały efekt w postaci poprawy kondycji skóry, taki zabieg stosuj 2 razy w tygodniu.
4. Maseczka z miodu i cynamonu
Jeśli na skórze pojawiają się krosty, możesz pokusić się o przygotowanie maseczki z miodu i cynamonu. Składniki te działają antybakteryjnie, stąd poleca się je do walki z krostami. Do przyrządzenia tej maseczki wymieszaj dokładnie oba składniki, a uzyskana konsystencja powinna być gęsta. Maseczkę należy nakładać miejscowo, nigdy na całą twarz. Najlepiej jest ją zostawić na całą noc – doskonale się wchłonie, a rano pryszcz będzie znacznie mniejszy. Miejscowe nakładanie na cerę nie może być jednorazowe, należy ją stosować do momentu, aż pryszcz całkowicie zniknie.
5. Olejek herbaciany
Olejek z drzewa herbacianego należy do niezwykle skutecznych form walki z pryszczami na twarzy. Preparat ten znany jest bowiem ze swoich właściwości antyseptycznych, przez co doskonale rozprawia się w krostami. Nawet wiele gwiazd przyznaje się do stosowania olejku w razie pojawienia się nagłej “niespodzianki”. Ten naturalny olejek eteryczny z drzewa herbacianego jest bardzo silnie skoncentrowany, dlatego nie należy samego produktu stosować bezpośrednio na wypryski. Może dojść do miejscowego zaczerwienienia i podrażnienia. Zamiast tego można go zmieszać z kroplą dowolnego olejku i taką mieszanką możesz bez obaw posmarować wyprysk. Najlepiej jest zrobić to wieczorem, przed pójściem spać – rano pryszcz będzie zdecydowanie mniejszy.
6. Soda oczyszczona
Choć soda oczyszczona to bardzo skuteczna metoda pozbycia się wyprysków, to nie powinno się jej stosować na twarz częściej niż raz w tygodniu, ze względu na jej silnie działanie złuszczające. Soda to naturalny produkt, który ma szerokie zastosowanie, także w kosmetyce. Swoją skuteczność zawdzięcza hamowaniu nadmiernej produkcji sebum przez gruczoły łojowe znajdujące się w skórze, dzięki czemu pomaga zwalczyć pryszcze i wszelkie wypryski.
Soda oczyszczona to produkt ekonomiczny i łatwy do nabycia. Można ją łączyć z innymi składnikami, które dodatkową podnoszą jej skuteczność. Szczególnie dobrze sprawdza się połączenie sody z olejem kokosowym. Ta antybakteryjna i przeciwzapalna maseczka doskonale reguluje aktywność gruczołów łojowych. Dodatkowo związki zawarte w oleju kokosowym chronią skórę przez infekcjami, przez co zapobiegają powstawaniu nowym wyprysków.
7. Unikanie słońca
Choć słońce to życie, to nasza skóra nie zawsze za nim przepada. Co prawda na początku zwykle następuje poprawa stanu skóry, a związane jest to po prostu z wysuszaniem wyprysków, to niedługo potem, gruczoły łojowe zaczynają funkcjonować ze zwiększoną intensywnością. To z kolei doprowadza do intensywnego wydzielania sebum, które stanowi idealne środowisko do rozwoju bakterii odpowiedzialnych za powstawanie wyprysków. Stad chcąc uniknąć powstawania pryszczy, najlepiej jest chronić się w domu przed intensywnymi promieniami słonecznymi.
Niezwykle istotne jest również to, iż pod wpływem promieni słonecznych pogrubia się naskórek, a ściślej jego zewnętrzna warstwa – warstwa rogowa. To ona stanowi doskonałą barierę ochronną dla skóry, która chroni ją przed czynnikami zewnętrznymi, jednocześnie uniemożliwiając odparowywanie wody, co pozwala na utrzymanie właściwego nawilżenia cery. Jednak, jeśli wystawiamy skórę na nadmierne promieniowanie słoneczne, dochodzi do nadmiernego przyrostu rogowej warstwy naskórka, a jego komórki zaczynają blokować pory co skutkuje nowymi wypryskami. Domowe sposoby na pryszcze, to również unikanie intensywnych kąpiel słonecznych.
8. Czosnek
Nie bez powodu twierdzi się, że czosnek to naturalny antybiotyk. Jego właściwości wykorzystuje się na wiele sposobów, w tym do walki z wypryskami. Siarka i cynk są składnikami czosnku, które wykazują działanie antybakteryjne i oczyszczające, stąd polecany jest przez wielu do walki z wypryskami. Ząbek dobrego gatunkowo czosnku należy obrać ze skórki, a następnie przyłożyć go na wyprysk na około 15 minut. Następnie dokładnie umyj twarz, gdyż czosnek pozostawiony na dłużej, może podrażnić delikatną skórę twarzy.
9. Dieta przeciw wypryskom
Choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy, to co spożywamy posiada niebagatelny wpływ na stan naszej skóry, w tym na powstawanie nowych pryszczy. Chcąc zachować twarz pozbawioną krost, należy jeść zdrowe, jak najbardziej naturalne produkty. W takim jadłospisie powinny się znaleźć przede wszystkim duże ilości owoców i warzyw. Tłuste dania warto jest zamienić na chude mięso, ryby, jaja, zamiast soli używać dużej ilości naturalnych ziół, zaś białe pieczywo, najlepiej jest zastąpić razowymi zamiennikami.
Warto jest spożywać wszystko co naturalne i bogate w:
- cynk – reguluje pracę gruczołów łojowych (m.in. wątróbka, owoce morza, ryby)
- witaminy z grupy B – łagodzą dolegliwości skórne (np. rośliny strączkowe, orzechy, jajka)
- błonnik – oczyszcza organizm z toksyn (np. otręby, kasze)
10. Maseczka z kurkumy
Maseczki na twarz to doskonałe sposoby na wypryski, jedną z nich jest maseczka z dodatkiem kurkumy, która jest niemal cudownym składnikiem: likwiduje wypryski, zmniejsza zaczerwienienia, łagodzi stany zapalne, usuwa przebarwienia po trądziku.
Składniki maski z kurkumy:
- 2 łyżki kurkumy
- 1 łyżka mąki (działa jak peeling)
- 2 łyżki jogurtu naturalnego (jeśli masz cerę tłustą) lub 2 łyżki oliwy (jeśli masz cerę suchą)
- trochę miodu
Wszystkie składniki dokładnie zmieszaj. Maska powinna mieć konsystencję gęstej pasty. W przeciwieństwie do innych maseczek, nadaje się (wręcz jest wskazane) do nałożenia pod oczami. Miksturę zostaw na twarzy przez 15 minut, po czy zmyj letnią wodą. Stosują ja 2-3 razy w tygodniu, jeśli chcesz pozbyć się pryszczy. Kurkuma bardzo brudzi, więc warto do przygotowania i aplikacji maseczki stosownie się zabezpieczyć.