domowe zioła

Świeżo zerwane zioła nadadzą każdej potrawie niesamowity smak i aromat. Uprawianie ziół w ogrodzie czy na tarasie jest coraz popularniejsze. Aby jednak ziołowy ogród cieszył nas przez cały rok, warto również hodować zioła w doniczkach w domach. Ustawione doniczki na parapecie nie tylko umożliwią nam przyprawianie posiłków, ale również stanowić będą piękną dekorację kuchni. Podpowiadamy, jak sadzić i pielęgnować zioła w domu.

Czy warto kupować wyhodowane zioła z supermarketu?

Doniczki z ziołami są dostępne niemalże we wszystkich supermarketach i w niektórych sklepach spożywczych. Warto jednak wiedzieć, że służą one nam raczej do bieżących prac kuchennych. Jeżeli więc planujemy na obiad lasagne możemy kupić świeżą bazylię i wykorzystać ją do przyprawienia farszu mięsnego.

Zioła wyhodowane w szklarni nie są jednak tak wytrzymałe i odporne, jak zioła, które samodzielnie wyhodujemy z nasion. Jeżeli więc planujemy założyć ziołowy ogródek w domu, w sklepie ogrodniczym lub zielarskim kupmy nasiona do wysiewu.

Jakie podłoże pod zioła?

Do hodowli ziół nie należy stosować ziemi do kwiatów, gdyż jest ona zbyt bogata w sztuczny nawóz. (Naturalny nawóz można stosować tylko w okresie silnego wzrostu, późną wiosną i latem.)

Zioła najlepiej sadzić w ziemi uniwersalnej o odczynie lekko zasadowym lub obojętnym z odrobiną piasku lub drobnego żwiru.

W czym sadzić zioła?

Rośliny o płytkim systemie korzeniowym takie jak tymianek, majeranek czy cząber możemy sadzić w płytkich np. glinianych donicach. Bazylia, melisa, rozmaryn czy estragon mają rozbudowany system korzeniowy, wymagają więc donic o większej głębokości.

Ważny jest również materiał, z którego wykonana jest donica. Doniczki ceramiczne są odpowiednie dla np.. majeranku, szałwii czy tymianku, czyli ziół, które lubią suche podłoże. Zioła lubiące wilgoć – mięta, melisa – lepiej posadzić w doniczkach plastikowych.

Na dnie doniczki w których uprawiamy zioła powinien znajdować się drenaż oraz otwory do odpływu wody, gdyż nadmiar wody może spowodować gnicie bryły korzeniowej.

Kiedy sadzić zioła?

Większość ziół, np. majeranek, tymianek, rozmaryn, miętę, pietruszka czy melisę należy sadzić na koniec zimy, na początku marca. Czas wysiewu zawsze podany jest na opakowaniu nasion.

Gdzie ustawić doniczki z ziołami?

Większość ziół lubi miejsca ciepłe i nasłonecznione, idealny będzie więc parapet, najlepiej na południowej stronie. Gorzej domowe warunki znoszą zioła egzotyczne, np. oregano lub takie, które osiągają dosyć wysoki wzrost, np. koper.

Pamiętajmy, aby wietrzyć pomieszczenie, w którym stoją doniczki z ziołami, ale tak, aby nie narazić ich na gwałtowne zmiany temperatury.

Jak podlewać zioła?

Zioła należy regularnie podlewać, nie można dopuścić do wyschnięcia podłoża. Ważne jest także, aby woda „nie stała” w doniczce, bo rośliny mogą nam zmarnieć czy zgnić (dlatego konieczny jest odpływ na dnie doniczek).

Woda do podlewania powinna „odstać” w konewce, ważne jest również, by miała temperaturę pokojową.

Latem, w dni suche i upalne, zioła należy podlewać nawet dwukrotnie w ciągu dnia (rano i wieczorem) oraz spryskiwać je w godzinach porannych.

Jak przycinać zioła?

Przycinanie jest niezbędne do stałego i równomiernego wzrostu roślin. Najlepiej jest ścinać roślinki do przyprawiania potraw. Pamiętajmy, aby obrywać górne listki, ograniczając wzrost ziół w górę, a rozwijając ich pędy boczne.

Oberwane zioła możemy oczywiście również ususzyć, wiążąc je w niewielkie pęczki i wieszając  łodygami do góry, w zaciemnionym miejscu. Do suszenia najlepiej się nadają: bazylia, lubczyk, cząber, majeranek, rozmaryn, szałwia, koperek, zielona pietruszka i tymianek. Kiedy dadzą się łatwo pokruszyć, listki odrywamy od łodyżek i chowamy do słoików pod szczelnym przykryciem.

Niektóre zioła takie jak mięta możemy mrozić w kostkach lodu – są idealnym dodatkiem do drinków.