uprawa lubczyka

Lubczyk to znana w Polsce bylina, pochodząca jednak z terenów Iranu i Afganistanu. Do Europy sprowadzili ją starożytni Rzymianie, wierzący w jej magiczną moc. Do dzisiaj lubczyk uznawany jest za naturalny afrodyzjak, a jego dodatkowe właściwości lecznicze oraz charakterystyczny ostry smak, poprawiający dania kuchni polskiej czy włoskiej sprawiają, że uprawa lubczyku w ogrodzie jest bardzo popularna. Jak uprawiać lubczyk w ogrodzie podpowiadamy w tym artykule.

Lubczyk – opis rośliny

Lubczyk ogrodowy (łac. Levisticum officinale) to silnie rosnąca roślina uprawna (zdecydowanie rzadziej spotkać ją można rosnącą dziko), o długiej i nagiej łodydze o wysokości do 0,5 m, rozgałęzionej w górnej części, na której znajdują się duże, ciemnozielone, połyskujące liście, o ząbkowanych brzegach. Pod ziemią roślina posiada grube kłącze. Owocem lubczyku jest podwójna, spłaszczona rozłupnia. Kwiaty lubczyku są bladożółte i drobne – lubczyk kwitnie w lipcu i sierpniu.

Jako surowiec zielarski, do zastosowania w kuchni, kosmetyce czy medycynie naturalnej, wykorzystuje się liście lubczyku oraz jego korzeń. Zbiera się je jesienią, po przekwitnięciu, w drugim i trzecim roku wegetacji. Nasiona natomiast zbiera się w sierpniu i sadzi bezpośrednio do gruntu. Na zimę część naziemna lubczyku całkowicie zamiera.

Lubczyk jest również stosowany jako roślina ozdobna, dzięki rozrośniętym kępom liści i bladożółtym kwiatkom. Kwiaty jednak mogą ograniczać wzrost młodych liści dlatego, jeśli uprawiamy lubczyk jako roślinę przyprawową, warto je usuwać.

Liście lubczyk

Lubczyk – właściwości lecznicze i przyprawowe

Lubczyk znany jest przede wszystkim jako doskonała przyprawa do zup czy sosów. Jego charakterystyczny, ostry smak urozmaici tradycyjny polski rosół, flaki, jak i np. sos bolognese. W kuchni stosuje się zarówno świeże liście lubczyku, jak i suszone, które są składnikiem wielu popularnych mieszanek przyprawowych.

Lubczyk posiada również właściwości lecznicze. Korzeń lubczyku zawiera min. 3% olejku eterycznego, głównie olejków lotnych. Napar z korzenia lubczyku stosuje się do wspomagania leczenia zakażeń układu moczowego, działa moczopędnie i wiatropędnie, pobudza także krwawienie miesiączkowe. Stosowany jest również w nieżytach górnych dróg oddechowych jako środek wykrztuśny. Lubczyk stosowany jest również w kosmetyce – jego składnik perfum czy kosmetyków do kąpieli.

Lubczyk znany jest również jako naturalny afrodyzjak.

Przeczytaj także: Czy kobieta w ciąży może stosować lubczyk?

Lubczyk – uprawa w ogrodzie

Uprawa lubczyku w ogrodzie wymaga lekkiej, przepuszczalnej i dobrze spulchnionej gleby, o dużej zawartości próchnicy i wapnia. Lubi stanowiska dobrze nasłonecznione i osłonięte od wiatru. Lubczyk nie rośnie na suchych, gliniastych, kwaśnych lub jałowych glebach.

Lubczyk wymaga regularnego podlewania i nawożenia mieszanką wieloskładnikową, a ziemia, w której rośnie powinna być odchwaszczana i spulchniana.