Chyba każda mama, podczas ciąży czy w momencie rozszerzania diety dziecka, sięga po różnorodne warzywa i owoce. Bez względu na to, czy robimy zakupy na bazarze czy w markecie, warto wiedzieć, jak usunąć toksyny z warzyw i owoców. Sprawdź, dlaczego i jak to robić.
Powszechnie wiadomo, że warzywa i owoce zawierają wiele substancji chemicznych, które mają wpływ na nasze zdrowie. Zanim rośliny dojrzeją i trafią do sklepów, pryskane są różnymi pestycydami, które zwalczają szkodniki. Rośliny nawożone są azotanami, które po przedostaniu się do organizmu przekształcają się w azotyny – związki wykazujące szkodliwe działanie. – Obecność azotanów w żywności pochodzenia roślinnego należy traktować jako jej zanieczyszczenie, które jest najczęściej wynikiem nadmiernego stosowania nawozów. Najwięcej azotanów magazynują: seler, szpinak, rzodkiewka, sałata, kapusta. Najmniej – bób, fasola, groch, ogórek, pomidor.
Azotany rozpuszczają się w wodzie, dlatego podczas dokładnego mycia i gotowania są wypłukiwane z warzyw. Samo zwykłe umycie produktów nie wystarczy jednak do pozbycia się wszystkich toksyn.
– Producenci powlekają rośliny różnymi substancjami, by na długo zachować ich świeżość. Nie wierzmy w napisy „gotowe do spożycia”, „już myte” – lepiej umyć warzywa i owoce dwa razy niż raz za mało. Moczenie redukuje azotany, ale nie usuwa ich całkowicie. Warto pamiętać o moczeniu w wodzie o odczynie kwaśnym i zasadowym, bo w ten sposób usuwamy groźne substancje z powierzchni, m.in. fungicydy i konserwanty – dodaje.
Jak usunąć toksyny z warzyw i owoców?
Aby oczyścić warzywa i owoce, wystarczą trzy proste kroki:
- Woda + ocet: Moczymy rośliny w wodzie o odczynie kwaśnym (na 1 litr wody – pół szklanki octu, najlepiej octu jabłkowego, lub 2-3 łyżki kwasku cytrynowego). Moczymy przez 3-5 minut i wylewamy wodę.
- Woda + soda oczyszczona: Następnie moczymy rośliny w wodzie o odczynie zasadowym – wlewamy nową wodę z sodą oczyszczoną (na 1 litr – 1-2 łyżki sody oczyszczonej). Moczymy 3-5 minut. Woda po płukaniu może stać się mętna, żółtawa czy z tłustym kożuchem.
- Woda: Warzywa i owoce płuczemy, szorujemy, suszymy i wkładamy do lodówki.
Jak dodaje dietetyk, zanim rośliny trafią na talerz, warto pamiętać, aby wcześniej wyciągnąć je z lodówki i wystawić na słońce (np. na pół godziny). Światło reguluje aktywność reduktazy azotanowej – enzymu odpowiedzialnego za redukcję azotanów w roślinach. Wystarczy, że położymy warzywa na nasłoneczniony parapet, a wpłynie to na ich jakość.
Zdrowy nawyk
Oczyszczanie owoców i warzyw trwa zaledwie kilka minut, nie wymaga zbyt wiele wysiłku, jest niedrogie i znacznie poprawia jakość produktów. Warto wyrobić sobie nawyk czyszczenia roślin tuż po przyniesieniu zakupów do domu.
W sklepach dostępne są też specjalne płyny do oczyszczania owoców i warzyw.
Warto się również zorientować, czy w naszej okolicy można zaopatrzyć się w produkty bez chemii. W wielu miastach działają tzw. kooperatywy spożywcze, gdzie wspólnie z innymi można zamawiać ekologiczną żywność bezpośrednio od rolników. Jeżeli nic nie stoi na przeszkodzie, swój mały ogródek można stworzyć na balkonie lub nawet na kuchennym parapecie.