maska na wagry zaskorniki

Maseczka na wągry to tylko jeden ze sposobów radzenia sobie z tym mało estetycznym, aczkolwiek bardzo często występującym, problemem skórnym. Maseczki takie możesz wykonać samodzielnie ze składników, które z całą pewnością znajdziesz u siebie w domu, a na ich przygotowaniu spędzisz jedynie kilka minut. Maseczkę na wągry sporządzisz bowiem z sody oczyszczonej, żelatyny i miodu. Od dziś możesz zapomnieć o tych nieestetycznych zaskórnikach!

Co to są wągry?

Zaskórniki, potocznie nazywane wągrami, to jeden z najpopularniejszych problemów skórnych. Najczęściej pojawiają się na skórze twarzy w okolicach nosa, brody i czoła. Jeśli ten temat cię nie dotyczy, masz z całą pewnością dużo szczęścia. Większość z nas jednak wie, czym są wągry.

Wągry pojawiają się w miejscach na twarzy, w których jest największa koncentracja gruczołów wydzielających łój. Ilość wytwarzanego sebum jest regulowana za pomocą hormonów. W sytuacji, kiedy produkcja sebum jest zbyt intensywna, bądź ujścia porów zostają zatkane martwymi komórkami naskórka lub pory nie są zbudowane prawidłowo, sebum zostaje w nich uwięzione. Właśnie w ten sposób powstają popularne zaskórniki. Co ciekawe sebum w trakcie kontaktu z powietrzem zmienia kolor – staje się ciemniejsze, a nawet czarne.

Interesujące jest także to, iż ilość łoju wydzielanego przez skórę ma powiązania genetyczne, a więc nie mamy do końca wpływu na ich powstawanie. Warto jednak pamiętać o tym, iż możesz pogorszyć stan swojej skóry, stosując na przykład niektóre kosmetyki. Ich składniki mogą bowiem spowodować, iż zatkane pory przybiorą rangę prawdziwego skórnego problemu.

Wągry – czy da się im zapobiec?

Warto zadbać o swoją cerę, zanim dojdzie do powstania mało estetycznych zaskórników na twarzy. Szczególne znaczenie ma tutaj codzienna, domowa pielęgnacja skóry. Nie do pominięcia jest także wpływ diety na jakość naszej cery i na powstawanie zaskórników. Należy bardzo dobrze oczyścić twarz, aby pozbyć się nadmiaru nagromadzonego przez cały dzień sebum, resztek makijażu oraz kurzu i wszelkich środowiskowych zanieczyszczeń. Krok ten dodaj koniecznie do swojej codziennej higieny twarzy. Czynność tą warto wykonać rano i wieczorem.

Najlepsze efekty daje zastosowanie kosmetyków o lekkiej formule. Należy zwrócić uwagę na skład kosmetyków. Produkty te nie powinny zawierać składników, które podrażnią czy wysuszą skórę twarzy. Jest to szczególnie ważne, gdyż dobór nieodpowiednich kosmetyków spowoduje wzrost produkcji sebum, a w konsekwencji większą ilość wągrów.

Chcąc zadbać o dobrą kondycję cery i uniknąć powstawania wągrów, postaw na kremy, których nawilżających działanie przyczyni się do regulacji wydzielanego sebum. Warto zainwestować w kremy i sera dobrej jakości, które nakładamy już na dobrze oczyszczoną skórę twarzy.

Kosmetyki dopasowane do twoich potrzeb, to podstawa antyzaskórnikowej profilaktyki. Stosuj przede wszystkim nawilżanie skóry produktami lekkimi, niekomedogennymi (niezapychającymi). Pamiętaj, iż także cera tłusta i mieszana potrzebuje właściwego nawilżenia. Jeśli cierpisz natomiast z powodu występowania problemów skórnych, zasięgnij informacji, które preparaty mają w swoim składzie witaminę B3 lub retinol. Najlepsze efekty osiągniesz delikatnie wklepując krem w skórę twarzy. Wówczas substancje aktywne z kosmetyków będą mogły głęboko wniknąć w głąb porów.

W przypadku, kiedy borykasz się z problemem zaskórników warto zaopatrzyć się w żele matujące i oczyszczające. Warte polecenia są również plastry przyklejane na skórę z wągrami. Do codziennego przemywania buzi najlepiej używać toniku bezalkoholowego lub naturalnego, który nie tylko oczyszcza skórę, ale i delikatnie usuwa martwy naskórek. Produkt taki możesz samodzielnie wykonać w domu. Specyfikiem tego typu będzie na przykład tonik przygotowany na bazie rumianku. W tym celu 15 gramów rumianku zalej szklanką wrzącej wody, a następnie pozostaw taką miksturę pod przykryciem na 30 minut. Aby tak przygotowany tonik zadziałał na wągry, warto go stosować rano i wieczorem.

Według informacji od kosmetologów profilaktyka przeciw zaskórnikom powinna rozpoczynać się już wewnątrz organizmu. Twoja dieta ma niebagatelne znaczenie dla stanu twojej skóry. Osoby, które mają cerę ze skłonnością do powstawania zaskórników powinny wykluczyć ze swojej diety takie produkty jak:

  • słodycze
  • kakao
  • czerwone mięso
  • tłusty nabiał
  • ostre przyprawy

Do zalecanych artykułów spożywczych należą natomiast owoce i warzywa bogate w składniki odżywcze, witaminy i błonnik. Należy także włączyć do swojej diety rośliny strączkowe, produkty pełnoziarniste i orzechy. Nie zapomnij o właściwym nawodnieniu organizmu. Najlepsze dla naszego organizmu jest dostarczenie mu przynajmniej 1,5 litrów wody dziennie.

Wągry, czy wyciskanie to dobry pomysł?

Choć wyciskanie usuwa szybko i w najmniej skomplikowany sposób niechciane zaskórniki, to warto pamiętać, iż jest to ryzykowna metoda. Sposób ten oczyszcza wprawdzie cerę, ale wyciskając wągry możemy bardzo łatwo uszkodzić delikatną skórę twarzy. W miejscu przerwania ciągłości naskórka może powstać wówczas ranka, która może zostać bardzo łatwo zanieczyszczona przy braku zachowania wystarczającej higieny.

Dodatkowo tego typu metoda oczyszczenia zatkanych porów, może skończyć się pozostawieniem resztek zaskórnika. Wówczas wągry stanowią doskonała pożywkę dla rozwoju bakterii. U osób próbujących usunąć zaskórniki w taki sposób może dojść do powstania ropnej zmiany, po której może zostać przebarwienie na skórze, a nawet niezbyt estetyczna blizna.

Dodatkowe działanie przeciw zaskórnikom

Istnieje wiele sposobów, aby usunąć wągry ze skóry. Nie brakuje także informacji na temat samodzielnego przygotowania wielu z nich w domowym zaciszu. Kolejnym sposobem jest przygotowanie maseczek i peelingów, których wykonanie nie powinno przysporzyć trudności. Proces usuwania niechcianych wągrów warto rozpocząć od wykonania peelingu. Maseczka na wągry będzie miała szansę zadziałać skutecznie tylko wtedy, kiedy usunięty zostanie zrogowaciały naskórek oraz odblokowane będzie ujście mieszków. Zabieg taki warto wykonywać przynajmniej dwa razy w tygodniu. Po takim peelingu warto jest nałożyć na twarz maseczkę. Szczególnie polecane są maseczki o działaniu oczyszczającym.

Warto zwrócić uwagę na skład maski na wągry. Szczególnie cenione są takie składniki jak drożdże czy zielona glinka, gdyż według wielu informacji wykazują one działanie antybakteryjne. Maseczki te zwężają także pory i regulują pracę gruczołów łojowych. Nie zapomnij, aby po skończonym procesie zmyć twarz tonikiem łagodzącym, który ściąga pory. W kręgu twoich zainteresowań powinny znaleźć się toniki na bazie ziół, cytryny czy ogórka. Na koniec poświęć kilka minut na wklepanie w skórę odpowiedniego kremu nawilżającego.

Domowe maseczki przeciw wągrom

Maska na wągry z białka kurzego

Składniki: białko jaja kurzego, łyżeczka soku z ogórka, cytryny lub żurawiny.

Przygotowanie tej naturalnej maseczki zajmie jedynie kilka minut. Do ubitego białka kurzego dodaj łyżeczkę soku z ogórka, cytryny lub żurawiny. Tak przygotowana maseczka na wągry powinna znajdować się na twarzy aż do jej wyschnięcia. Następnie należy zmyć ją ciepłą wodą i nałożyć ulubiony krem do twarzy.

Maseczka na wągry z sody oczyszczonej

Składniki: 1 łyżeczka sody oczyszczonej, 1 łyżeczka wody.

Wszystkie składniki wymieszaj dokładnie, a następnie nakładaj je punktowo lub na strefę T. Według informacji użytkowniczek maseczka ma lejącą konsystencję, więc zachowaj ostrożność przy jej nakładaniu. Pozostaw ją na skórze ok.7-8 minut, a następnie zmyj ciepłą przegotowaną wodą. Ten typ maseczki doskonale reguluje ilość wydzielanego sebum oraz usuwa martwy naskórek.

Maseczka na wągry z żelatyny

Składniki: 2 łyżki żelatyny, 3 łyżki mleka.

Do małego rondelka wlej mleko, które delikatnie podgrzej. Następnie dodaj żelatynę i poczekaj, aż się rozpuści. Gdy już przestygnie możesz ją nałożyć na całą twarz lub jedynie na strefę T – w zależności od potrzeb. Po 20 minutach delikatnie zerwij maseczkę z twarzy. Tego typu maseczki na wągry warto stosować raz w tygodniu. Według informacji użytkowniczek maseczka z żelatyny doskonale złuszcza martwy naskórek i oczyszcza. Jest to maseczka typu peel off, czyli maseczka, która zastyga na twarzy tworząc przezroczystą powłokę. Maseczki peel off ściągamy po kilku minutach odrywając je od skóry, wraz z martwym naskórkiem i z zaskórnikami.

Maseczka na wągry z dodatkiem miodu

Składniki: 2 łyżki sody oczyszczonej, 1 łyżka miodu.

Powyższe składniki wymieszaj, aż do uzyskania kleistej konsystencji. Tak przygotowana maska na wągry powinna zostać nałożona w miejsca dotknięte zaskórnikami. Odczekaj ok. 20 minut. Soda doskonale złuszczy martwy naskórek, zaś miód posiada właściwości mocno nawilżające. Maseczkę zmyj ciepłą wodą.

Maseczka na wągry z węglem aktywnym i żelatyną

Składniki: 1 łyżeczka węgla aktywnego, 1 łyżeczka żelatyny oraz 1 łyżka wody (najlepiej destylowanej, choć można także dodać źródlaną).

Przygotowanie czarnej maseczki na wągry nie jest trudne. Żelatynę należy wrzucić do małego garnka. Następnie dodaj wodę i podgrzewaj przez chwilę na niewielkim ogniu. Wszystkie składniki muszą się dobrze rozpuścić. Gdy ta czarna maska ostygnie, nałóż ja na okolice, na których pojawiły się wągry. Jest to maseczka typu peel off, stąd po 15 minutach delikatnie oderwij ją od skóry. Może towarzyszyć temu delikatny ból. Ta czarna maska na wągry pozwala pozbyć się sebum i zaskórników, zaś żelatyna poprawia elastyczność skóry. Maska ta dosłownie “wysysa” zanieczyszczenia z porów. Można również 2-3 tabletek czarnego węgla wymieszać w gęstym jogurcie naturalnym, a następnie nałożyć maseczkę na twarz. Wcześniej warto wykonać test na uczulenie.

Warto nadmienić, iż węgiel aktywny, który zawiera ta czarna maska na wągry, to naturalna substancja, stosowana do usuwania bakterii, wszelakich zanieczyszczeń i toksyn pozostawionych na skórze. Węgiel aktywny wykorzystywany jest nie tylko w leczeniu problemów pokarmowych (pomaga przy biegunce czy przy niestrawności), lecz także w kosmetyce. Węgiel ten wybiela zęby, ale i doskonale sprawdza się przy problemach z trądzikiem czy zaskórnikami. Dodatkowo węgiel aktywny przyciąga wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia nagromadzone na skórze w trakcie całego dnia (pot, kurz i smog), oczyszcza, a zarazem odtyka zatkane pory. Pochłania również toksyny znajdujące się w skórze, łagodzi wszelkie podrażnienia i działa antybakteryjnie. Właśnie z tych względów ta czarna maska na wągry cieszy się coraz większą popularnością.

Maseczka na wągry z cynamonu z olejkiem arganowym

Składniki: odrobina cynamonu, 3 łyżki olejku arganowego

Ta maska na wągry jest także bardzo skuteczna. Wykazuje ona dwufazowe działanie. Z jednej strony przyczyna się do usuwania już powstałych zaskórników, gdyż cynamon działa przeciwbakteryjnie, oczyszczająco i rozgrzewająco, co wypycha niejako powstałe wągry na zewnątrz. Z drugiej strony olejek arganowy reguluje pracę gruczołów łojotokowych odpowiedzialnych za powstawanie zaskórników.

Maseczka na wągry, a co później?

Skóra twarzy po zastosowaniu maseczki na wągry może stać się nieco zaczerwieniona i podrażniona. Zależy to od rodzaju i stanu twojej cery. Dlatego po takim oczyszczeniu, zafunduj jej solidny zabieg nawilżający i odżywczy. Możesz spokojnie skorzystać z ulubionego kremu, który ukoi twoją skórę. Po usunięciu maseczki na wągry dobrze jest przemyć skórę kwasem salicylowym, który posada właściwości odkażające i dodatkowo oczyści jeszcze skórę.

O czym warto jeszcze pamiętać stosując maski na wągry?

Zarówno używając gotowych, jak i domowych sposobów na usunięcie wągrów należy pamiętać o kilku kwestiach:

  • Po pierwsze maseczki typu peel off należy nakładać wyłącznie a miejsca, z których chcemy usunąć zaskórniki. Pamiętaj, aby przy ich nakładaniu omijać na przykład brwi. Można bowiem za ich pomocą wydepilować sobie przykryte nią włoski.
  • Po drugie, część maseczek na wągry będzie nieodpowiednia dla cery wrażliwej, czy naczynkowej. Ich zastosowanie może spowodować silne podrażnienia, a w konsekwencji skutkować mało estetycznym wyglądem po zabiegu. Dodatkowo maseczka na wągry powinna być stosowana nie częściej niż dwa razy w tygodniu. Szczególnie maseczka typu peel of zastosowana częściej może podrażnić skórę twarzy.
  • Po trzecie, warto pamiętać o tym, iż usuwanie zaskórników przypomina często syzyfową pracę. W przypadku cery tłustej jest bowiem wielce prawdopodobne, że efekty zastosowania maski będą jedynie krótkotrwałe.

Najlepsza maseczka na wągry to taka, która skutecznie usunie zanieczyszczenia i namiar sebum. Powinna zostać właściwie dobrana do twojego rodzaju cery, aby uniknąć ewentualnych podrażnień i aby udało się skorzystać ze wszystkich jej dobrodziejstw. Nie brakuje dziś informacji o rodzajach maseczek na wągry, wybór tej najwłaściwszej należy jedynie do ciebie.