Według obiegowej opinii uprawa paproci w doniczce jest dosyć skomplikowana. Tak naprawdę nie ma w tym jednak zbyt wiele prawdy. Zastanówmy się – czy gdyby gatunek ten nie był odporny na wiele czynników, przetrwałby tak wiele lat? Paprocie towarzyszą bowiem człowiekowi niemal od zawsze.
Oprócz atrakcyjnego wyglądu paprocie mają jeszcze jedną zaletę. Ich obecność w domu ma bowiem zbawienny wpływ na zdrowie człowieka. Emitują bardzo dużo wilgoci i tlenu, ponadto pochłaniają toksyny z powietrza, co sprawia, że w danym pomieszczeniu przyjemnie się przebywa i można łatwo się zrelaksować. Jak więc widać, paprocie bardzo o nas dbają – wypada odwdzięczyć im się tym samym.
Gdzie ustawić paproć? – stanowisko
Cechą charakterystyczną paproci jest to, że w odróżnieniu od innych roślin nie przepadają za słońcem, a preferują cień. Dlatego też możemy bez obaw postawić je tam, gdzie nie dociera zbyt wiele światła – na przykład po północnej stronie mieszkania. Zdarza się jednak, że paprotki bywają „kapryśne” i dla odmiany wolą słońce. W takim wypadku musimy niestety zdać się na metodę rób i błędów. Zadbajmy też o odpowiednią temperaturę – powinna mieścić się w przedziale 19-25 stopni Celsjusza w lecie i 18-20 stopni w zimie.
Podlewanie i nawożenie paproci
Do podlewania paprotki w okresie wegetacyjnym najlepiej jest wykorzystać wodę deszczową. Podlewanie powinno być obfite tak, by woda dotarła do korzeni, nie powinny jednak one ulec przemoczeniu. Zimą częstotliwość podlewania powinna być nieco mniejsza tak, aby ziemia pomiędzy poszczególnymi podlewaniami zdążyła przeschnąć. Pamiętajmy, że paprociom bardzo szkodzi zbyt suche powietrze, nie stawiajmy jej zatem ich zatem zbyt blisko kaloryfera. W okresie wzrostu nawożenie przeprowadzamy co dwa tygodnie, używając nawozu z azotem rozcieńczonego w proporcjach 1:1.
Przesadzanie paprotki w doniczce
Jeśli korzenie paprotki całkiem wypełnią doniczkę, warto roślinę przesadzić. W tym celu wyjmujemy paproć razem z ziemią i przenosimy do doniczki o numer większej. Mieszanina, którą wypełnimy nową doniczkę, powinna zawierać 2 części ziemi doniczkowej lub jałowego podłoża, 2 części ziemi doniczkowej lub torfu, oraz jedną część perlitu lub grubego piasku. Możemy dodać także odrobinę granulatu drzewnego.
Problemy z paprocią
Przy hodowli paproci starajmy się unikać chemii – dużo lepiej znoszą one naturalne środki przeciw szkodnikom. Jeśli zauważymy, że jej liście usychają, najlepiej od razu je zerwać lub uciąć. Gdy roślina marnieje, może uratować ją podlewanie rozcieńczoną czarną herbatą, lub wodą z dodatkiem mleka (w litrze wody należy rozpuścić pół szklanki mleka). Starajmy się nie dotykać rośliny niepotrzebnie – gdy dotykamy czubków jej liści, możemy sprawić, że przestaną one rosnąć.