Po wakacjach na wielu ciałach pojawiają się przebarwienia. Można się ich pozbyć na wiele sposób.
Przebarwienia są efektem niewłaściwego opalania się, odwodnienia czy wysuszenia naskórka. Zmiany te powstają na skórze szybko, jednak ich usunięcie wymaga czasu i zastosowania skutecznych metod. Za taka sytuację odpowiada melanina, która decyduje o kolorze skóry, tęczówki oka oraz włosów. Działa ona na zasadzie naturalnego filtra ochronnego, który pochłania i rozprasza promienie słoneczne. Przebarwienia powstają, gdy melanina jest produkowana w nadmiernej ilości lub rozkłada się ona nierównomiernie.
Przebarwienia mogą mieć postać małych piegów lub plam o różnych powierzchniach. Najczęściej dotykają skórę twarzy: czoło, policzki, nos oraz dłonie, dekolt. Przebarwienia skóry w ciąży dotykają około 30% kobiet, które ukończyły 30. rok życia oraz aż 90% tych, które ukończyły 50.rok życia.
Przebarwienia w większości przypadków są defektem kosmetycznym, niekiedy jednak są objawem schorzeń, np. chorób wątroby, niedoczynności nadnerczy, nadczynności tarczycy, zapalenia przydatków. Przebarwienia mogą pojawić się podczas ciąży czy menopauzy, kiedy to dochodzi do burzy hormonalnej.
Eksponując swoje ciało na słońce należy pamiętać także o tym, że podczas kuracji może dojść do pojawienia się przebarwień skórnych. Lekami, które mogą przyczynić się do powstania przebarwień są: leki przeciwcukrzycowe, przeciwgrzybiczne, moczopędne, sulfonamidy, tetracykliny, cytostatyki a nawet zioła (dziurawiec czy nagietek). Na skórę w okresie wakacji niewłaściwie działają także kosmetyki z retinolem, benzofenolem, kwasami owocowymi. Składniki te w połączeniu z promieniami słonecznymi podrażniają skórę i przyczyniają się do powstania przebarwień.
Rodzaje przebarwień skórnych
Najmniejszym rodzajem przebarwień są piegi. Mają one postać małych plamek, które pojawiają się na skórze twarzy, dekoltu, rąk, pleców. Powstają na skutek nadprodukcji melaniny, do czego dochodzi już w drugim roku życia.
Ich ilość wzrasta wraz z kontaktem ciała z promieniami słonecznymi. Największą skłonność do ich powstania mają osoby o jasnej karnacji. Chcąc się przed nimi zabezpieczyć, warto używać kremy ochronne z wysokim filtrem.
Kolejnym rodzajem przebarwień jest ostuda, znana też jako Melasma czy Chloasma. Przebarwienia te są wynikiem nadprodukcji melaniny. Przybierają one postać różnych plam mogących pojawić się na każdej partii ciała.
Najczęściej pojawiają się one po 30. roku życia, częściej u brunetek, niż u blondynek. Mogą pojawić się w okresie ciąży lub podczas kuracji hormonalnej.
Jeszcze innym rodzajem przebarwień są plamy soczewnicowate, które mają kolor ciemnobrązowy lub żółtobrunatne. Pojawiają się one na szyi, twarzy, rękach. Z upływem lat przebarwienia te nasilają się. Trudno je usunąć, ze względu na ich głębokie umiejscowienie.
Metody usuwania przebarwień
Przed usunięciem przebarwień należy skonsultować się z dermatologiem. Wykorzystując specjalną lampę lekarz określi typ zmiany, zalecając metodę usunięcia zmiany skórnej.
Przebarwienia skórne można usunąć u kosmetyczki lub w gabinecie lekarskim. Dzięki zabiegom kosmetycznym jesteśmy w stanie zabezpieczyć skórę przed pojawieniem się kolejnych przebarwień skórnych i usunąć te, które już na skórze się pojawiły.
Metody usuwania dobierane są indywidualnie do potrzeb klientki. Można też sięgnąć po kosmetyki, dzięki którym przebarwienia można usuwać w domu.
Chcąc usunąć przebarwienia można też skorzystać z usług dermatologicznych. Do wyboru mamy między innymi zabieg laserowy, peeling cosmelan, krioterapię czy mikrodermabrazję.