Niekiedy symbolizuje indywidualizm i własną tożsamość, a czasem przynależność do jakiejś grupy czy subkultury. Często jest dowodem miłości i przyjaźni, bywa złości i buntu przeciwko wszystkiemu. Często wakacyjnym kaprysem. Należy tylko pamiętać, że tatuaż, gdy się znudzi, sam ze skóry nie zniknie.
Decyzja o zrobieniu tatuażu wynika z różnych pobudek. W młodym wieku, w okresie buntu, nasze decyzje są często wynikiem impulsu. Z biegiem lat zmieniamy otoczenie i poglądy, a co za tym idzie, chcemy usunąć znaki przeszłości. Współcześnie tatuaż, stał się formą ozdoby ciała bez konkretnego znaczenia. Gorzej, gdy przestanie nam się podobać lub stanie się problemem dla naszego pracodawcy. Dlatego podejmując decyzję o trwałej „biżuterii”, nie można działać pochopnie. Gdy już zapadnie decyzja na tak, należy odpowiednio wybrać miejsce, raczej w mało eksponowanym miejscu, a mały tatuaż łatwiej jest usunąć lub ukryć. Warto też unikać kolorowych ozdobników, gdyż tatuaże zawierające np. żółte czy czerwone barwniki są bardzo trudne do usunięcia za pomocą lasera.
Powodów, dla których chcemy pozbyć się tatuażu jest więcej. Z czasem staje się on wyblakły, a to, co dobrze wyglądało na młodej napiętej skórze, w przyszłości może się nieco zniekształcić lub rozciągnąć. Innym problem stanowią operacje i zabiegi, których nie możemy zaplanować, typu wyrostek, przepuklina czy nawet cesarskie cięcie. Dlatego przy wyborze miejsca na tatuaż warto unikać takich okolic. Podobnie jest przy operacjach kosmetycznych, gdzie np. po plastyce brzucha tatuaż może zmienić swoją lokalizację lub zostać częściowo usunięty.
Lasery do usuwania tatuażu są najbezpieczniejsze
Wszystko zależy od wielkości i głębokości tatuażu, jego lokalizacji, sposobu wykonania oraz użytego koloru, jednak najlepszą metodą na jego usunięcie jest laseroterapia. Polega ona na niszczeniu, usuwaniu drobinek barwnika za skóry za pomocą lasera o odpowiedniej długości fali. – Lasery rubinowe i neodymowo-yagowe typu Q-switch są najczęściej stosowane i do minimum zmniejszają ryzyko powstania blizn czy powikłań. Do usunięcia tatuażu zazwyczaj konieczne jest kilka sesji w odstępach co 6-8 tygodni. W zależności od wielkości tatuażu jedna sesja trwa od 10 do 60 minut.
Trzeba jednak pamiętać, że w zależności od rodzaju użytych w tatuażu barwników oraz głębokości, na jaką zostały wprowadzone (im głębiej, tym trudniej je usunąć) w części przypadków osiąga się jedynie zmniejszenie intensywności jego kolorów tatuażu lub rozmycie konturów – dodaje specjalistka. Użycia lasera Q-switch wymaga znieczulenia miejscowego, czasami w formie maści, czasami w formie zastrzyku. W czasie zabiegu barwnik jest wchłaniany przez układ odpornościowy organizmu, co daje się zauważyć blaknięciem tatuażu. Po zakończeniu sesji rana smarowana jest kremem z antyseptykiem. Gojenie rany zajmuje kilka do kilkunastu dni. Prawie po każdym zabiegu usunięcia tatuażu występują czasowo przebarwienia, odbarwienia oraz zmiany w fakturze skóry, które w większości przypadków zanikają.
A może dermabrazja mechaniczna?
Innymi metodami usuwania tatuażu są m.in. dermabrazja mechaniczna, która polega na usunięciu powierzchownych warstw skóry wraz z barwnikiem za pomocą urządzenia z wirującymi szczoteczkami lub diamentową głowicą ścierną. Tatuaż w tym przypadku nie zostaje całkowicie usunięty. Natomiast chirurgiczne usunięcie, czyli wycięcie tatuażu najlepsze efekty daje w przypadkach niewielkich tatuaży. Przy dużych powierzchniach, niezależnie od przyjętej metody (wycinanie etapowe, wycinanie z pokryciem ubytku za pomocą płata lub przeszczepu, wycięcie po zastosowaniu rozciągnięcia skóry) usunięcie prowadzi zawsze do powstania rozległych blizn, które w większości przypadków mają nieestetyczny wygląd.
Istnieją również metody wykorzystywane jedynie jako nieprofesjonalny, „domowy” sposób usuwania tatuaży. Na przykład wykorzystanie salabrazji, czyli chlorku sodu, potocznie zwanego solą kuchenną, wiąże się z wysokim ryzykiem niecałkowitego usunięcia oraz bliznowacenia, a przy zabiegu skaryfikacji stosuje się roztwory słabych kwasów, co z reguły pozostawia widoczne blizny. Metody te nie znajdują zastosowania w praktyce medycyny estetycznej.
Efekty uboczne usunięcia tatuażu
Całkowite wygojenie się miejsca po tatuażu trwa od roku do trzech lat. – Usuwaniu laserowemu mogą towarzyszyć efekty uboczne w formie blizn, bliznowców, infekcji bakteryjnych, alergii, powstania opryszczki. Pomimo postępów w rozwoju medycyny estetycznej usunięcie tatuażu bez pozostawienia permanentnej blizny na skórze jest w wielu przypadkach niemożliwe. W celu zapobiegania rozwoju bliznowca stosujemy jednocześnie laser KTP, który skutecznie hamuje powstawanie naczyń w bliźnie i jej przerastanie. Ogólnie rzecz biorąc cały zabieg usuwania tatuażu jest mniej bolesny, niż samo jego zrobienie.
Słowo tatuaż pochodzi od terminu tatau, co w języku Thaiti oznacza zadawanie ran. Dużo w tym słowie prawdy. Lepiej nie robić sobie tatuażu pod wpływem impulsu lub z imieniem tej jedynej osoby, by później nie przerabiać go na inny. Na szczęście medycyna estetyczna daje nam możliwość pozbycia się niechcianego rysunku z ciała.