Zauważyłaś, że na poduszce zostaje więcej włosów niż zwykle? Twoje pasma zaczęły się nadmiernie przetłuszczać? A może na ubraniach widać białe płatki łupieżu? Pierwszą pomocą w takich sytuacjach są powszechnie dostępne kosmetyki i suplementy. Ale co zrobić, jeśli i one nie pomagają? Wtedy warto wybrać się do trychologa. 

Pewnego dnia zauważamy, że z naszymi włosami dzieje się coś niedobrego. Gdzie powinniśmy pójść: do trychologa czy dermatologa?

Trychologia to dziedzina zajmująca się problemami ze skórą głowy i włosów, jest alternatywą dermatologii. Specjalista trycholog dysponuje odpowiednimi urządzeniami, które pozwalają na bardzo dokładne ich zbadanie. Jest to przede wszystkim profesjonalna kamera, która powiększa obraz skóry głowy i cebulek włosów nawet 500-krotnie. W gabinecie trychologa we Wrocławiu znajduje się także specjalna lampa Wooda, której światło wskazuje, czy skóra ma tendencję do suchości, czy jest to raczej skóra łojotokowa oraz czy występuje problem grzybicy. W czasie wizyty – oprócz obejrzenia skóry kamerą – pobieranych jest także kilka włosów razem z cebulką, choć nie zawsze zachodzi taka konieczność. Istotnym elementem jest dokładny wywiad co do stylu życia, diety itd. Dlatego moim zdaniem lepiej jest wybrać się do trychologa, który dokładnie przebada skórę głowy i zdiagnozuje problem.

A co jeśli przyczyna nie tkwi w skórze, lecz np. w gospodarce hormonalnej? Czy zlecane są badania krwi?

Profilaktyka jest najważniejsza, przeprowadzanie systematycznych badań krwi jest bardzo istotne. Jeżeli zachodzi podejrzenie, że wypadanie włosów spowodowane jest zaburzeniami hormonalnymi, wskazane jest przeprowadzenie badań z całego panelu hormonalnego. Trycholog ściśle współpracuje z endokrynologiem, w razie konieczności specjalista przepisuje odpowiednią kurację hormonalną.

Trychologia jest nową dziedziną w Polsce. Jak właściwie można zostać trychologiem?

Są trycholodzy medyczni i kosmetyczni, choć w Polsce tych pierwszych raczej nie ma. Nie trzeba mieć wykształcenia medycznego, aby zostać trychologiem. Wskazane jest wykształcenie kosmetyczne i kosmetologiczne, natomiast konkretną wiedzę z tej dziedziny specjalista zdobywa na szkoleniach i sympozjach, organizowanych przez kilka polskich firm. Jednak tak naprawdę kolebką trychologii są Hiszpania i Włochy i właśnie tam najlepiej się udać w celu kształcenia.

Jak przygotować się do wizyty? Należy umyć włosy czy właśnie powinno się tego nie robić?

Najlepiej, aby włosy zostały umyte wieczorem w dzień poprzedzający badanie. Nie należy przychodzić ze świeżo umytymi włosami.

Jak wygląda kuracja i jakie preparaty są stosowane?

Każdy gabinet ma swój system. U nas są to zabiegi, które wykonujemy raz lub dwa razy w miesiącu. Prócz specjalistycznych preparatów stosujemy w ich trakcie urządzenia – saunę lub infrazon, dzięki którym aktywne substancje lepiej się wchłaniają. Aby utrzymać efekt uzyskany dzięki zabiegowi, klienci muszą kontynuować kurację w domu. Taka kuracja składa się z szamponu i preparatu odżywczego do wcierania w skórę głowy o działaniu również peelingującym. Oczywiście tłumaczymy też, w jaki sposób prawidłowo pielęgnować skórę głowy i włosy, często okazuje się, że klienci podstawowe czynności wykonują nieprawidłowo.

Jak szybko możemy spodziewać się poprawy po wizycie u trychologa?

Jeśli mamy problemy ze skórą, efekty widoczne są po około 1-2 miesiącach. Na przykład przy łojotokowym zapaleniu skóry poprawa widoczna jest już po 2 zabiegach, więc już po miesiącu można zmniejszyć częstotliwość wizyt i stosowania preparatów. W przypadku wypadania włosów na rezultaty trzeba poczekać około 3 miesięcy. Jednak nawet gdy nastąpi poprawa, należy w dalszym ciągu kontynuować kurację, aby działać profilaktycznie i nie dopuścić do nawrotu problemu.